***سخن حق*** امام على عليه السلام إنَّ الحَقَّ أحسَنُ الحَديث، وَالصّادِعُ بِهِ مُجاهِدٌ*** همانا حقّ ، نيكوترين سخن است و كسى كه آشكارا حقّ بگويد، مجاهد است*** الأمالى ، مفيد : ۳ / ۳؛ سیاست نامه امام علی (ع)، ص248 *** مناسبتهاي روز: شهادت آیت الله قدوسی و سرتیپ وحید دستجردی (1421 هـ ش)***صفحه اصلی > دفتر امور تربیت اخلاقی > اخبار جديد 


درس آخلاق علما و بزرگان
گناه را ترک کنید تا حکمت بیابید!
«و لقد جئتمونا فرادی کما خلقناکم اوّل مرّة». (انعام/94) آن اموالی که به آن فخر و مباهات می‌کردید و شما را از معنویات باز می‌داشت، در دنیا جا گذاشتید و ما هستیم و شما و اعمالتان. ▪ علوم معنوی با قلب سروکار دارد ....
 ٢٣:٢٦ - شنبه ١٣ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
راهکارهای اخلاقی اخلاص در عبادت
بیاناتی ارزشمند از آیةالله مهدوی‌کنی ره
اخلاص روح عبودیت و بندگى است و عبادت جز با اخلاص مصداق و مفهومى ندارد. امام صادق علیه‌السلام مى‌فرمایند: و النّیّة أفضل من‌العمل ألا و إنّ النّیّة هی‌العمل. تهذیب نفس، زدودن روح از صفات ناپسند و تطهیر، پاک کردن ظواهر جسم از آلودگى‌هاى ظاهرى است چون اخلاص امرى قلبى و وجدانى است...
 ٢٢:٤٩ - شنبه ١٣ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
راهبرد ها و راهکارهای اخلاقی
روش های جامعه پذیر کردن فرهنگ تکلیف محوری
همه ما مامور به ادای تکلیف و وظیفه‌ایم نه مامور به نتیجه. عوامل و موانع متعددی از جمله خانواده، نهادهای آموزشی و تربیتی، رسانه‌ها و... در نهادینه‌شدن این باور در جامعه دخیل هستند.در این بخش مقاله ای را از یکی از اساتید همکار با دفتر امور تربیت اخلاقی که جهت ارائه درس اخلاق به استان ها اعزام میشوند را برای شما آماده کردیم که با هم میبینیم.
 ٢١:٠٠ - شنبه ١٣ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
نظریه های تربیت اخلاقی از نگاه کارشناسان
تربيت اخلاقي و امکان آن
این بار نیز در حوزه اخلاق وتربیت مقاله ای را با موضوع امکان تربیت اخلاقی برگزیدیم که امیدواریم مورد توجه شما کاربران عزیز قرار گیرد.
 ٢٠:٣٢ - شنبه ١٣ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
دانش ها و مهارت های اخلاقی و تربیتی
مهارت خودشناسي
شناخت آدمي از شخصيت خويشتن، همچون منشور کثيرالاضلاعي است که شامل جلوه ها و منظره هاي متنوع و متعددي مي باشد. اگر چه احاطه فرد به همه جوانب خويشتن خود، مقدور نيست ولي برخي از مهمترين جنبه هاي خودشناسي عبارتند از....
 ١٩:١٢ - شنبه ١٣ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
شهادت امام جواد علیه السلام تسلیت باد
توشه‌ای از کلام نور
در ادامه به 40 حدیث از امام جواد (ع) اشاره شده است و امید آن را داریم تا به توجه به کلام نورانی اهل‌بیت (ع) نوع نگاه‌مان نسبت به موارد مختلف اصلاح شود و از نور آن بزرگواران بیشترین بهره را ببریم.
 ١٢:٤٣ - جمعه ١٢ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
مقام معظم رهبری
شرح احادیث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به روایت مقام معظم رهبری
ترک امیال نفسانی
آنچه در پى مى‌آيد، بخشى از احاديث گوهربار پيامبر گرامى اسلام(صلى الله عليه وآله وسلّم) مى‌باشد كه رهبر معظم انقلاب(دام ظله) از كتب معتبر حديثى انتخاب كرده و در شروع جلسات درس خارج فقه با توضيح و شرحى مختصر، بيان فرموده‌اند.
 ٢٣:٥٦ - دوشنبه ٨ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ١متن کامل >>
کلمه‌ای که خاصیت نماز شب را دارد!
ثوابی مشابه نافله شب
خاصیت نماز شب در یک کلمه!
در وصیت پیامبر (صلی الله علیه و آله) به حضرت علی (علیه السلام) آمده است : سه چیز باعث پوشاندن گناهان است: آشکارا سلام کردن، طعام دادن، خواندن نماز شب در حالی که مردم خوابند.
 ٢٢:٤٢ - دوشنبه ٨ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
درس های اخلاق علما
نکته‌هاى ناب از (حضرت آیةاللّه اشتهاردى قدس‌سره)
خیلى مراقب باشید که دوستانتان اهل‌گناه، غفلت و معصیت نباشند و اگر هم احیاناً یک چنین دوستانى دارید، رهایشان کنید و از تنهایى و بى‌رفاقتى نترسید، چرا که پیغمبراکرم صلى‌اللّه‌علیه‌وآله‌وسلم فرمودند: «اوحش الوحشة قرین السوء»
 ٢١:٣٢ - دوشنبه ٨ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
معرفی کتاب«کاوشی در چیستی علوم انسانی مدرن»
چگونگیِ اخلاق در اندیشه مدرن
اگر چه هنوز «علم اخلاق» به عنوان یک رشته مستقل علوم انسانی در نظام دانشگاهی ایران رسمیت نیافته، اما مدت‌هاست کوششی گسترده برای ارائه تصویری به اصطلاح «علمی» از اخلاق، به عنوان یک رشته علوم انسانی آغاز شده است.
 ٢٠:٣٦ - دوشنبه ٨ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
کار و عمل اخلاقی چیست؟
عدالت معیار عمل اخلاقی
عضو هیأت علمی دانشگاه قرآن و حدیث گفت: اکثر کارهای اخلاقی، به نحو اکثری و اقتضایی اخلاقی هستند، نه ضروری و دائمی. مثلاً راستگویی به نحو اکثری اخلاقی است ولی در شرایطی که منجر به قبح شدید شود، جایز نیست.
 ١٩:٣٠ - دوشنبه ٨ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
تازه های نشر اخلاق و تربیت
کتاب سلوک اخلاقی؛ طرح‌های حکیمان و عارفان
کتاب سلوک اخلاقی؛ طرح‌های حکیمان و عارفان جدیدترین اثر حجت‌الاسلام امیر غنوی عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زودی منتشر می‌شود.
 ٢٣:٢٨ - شنبه ٦ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>