***سخن حق*** امام على عليه السلام إنَّ الحَقَّ أحسَنُ الحَديث، وَالصّادِعُ بِهِ مُجاهِدٌ*** همانا حقّ ، نيكوترين سخن است و كسى كه آشكارا حقّ بگويد، مجاهد است*** الأمالى ، مفيد : ۳ / ۳؛ سیاست نامه امام علی (ع)، ص248 *** مناسبتهاي روز: شهادت آیت الله قدوسی و سرتیپ وحید دستجردی (1421 هـ ش)***صفحه اصلی > دفتر امور تربیت اخلاقی > اخبار جديد 


ملا علی کنی
آشنایی با قله های تهذیب
آیت الله ملا علی کنی ره و سیره عملی ایشان
ناصر الدین شاه :اگر حاجی ملا علی كنی امر نماید درِ این دروازه را بر روی من ببندند و باز نكنند، من چه خواهم كرد! از این رو ترس و وحشت مرا فرا گرفت و گفتم برگشتن بهتر است.
 ٢١:١٦ - شنبه ٦ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
آیت‌الله مهدوی کنی(ره) و کتاب شناسی
نقطه‌های آغاز در اخلاق عملی
کتاب «نقطه‌های آغاز در اخلاق عملی» درس گفتارهای اخلاقی آیت‌الله مهدوی کنی است که به صورت محاضرات هفتگی برای دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) ایراد می‌شده است
 ٢١:٠٠ - شنبه ٦ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
بهترین فضیلت های اخلاقی
بهترین ها در زندگی
بهترین فضیلت های اخلاقی
هر انسانی دوست دارد که بهترین ها را بشناسد و بدان عمل کند، زیرا فطرت انسانی همانند یک دستگاه پیشرفته عمل می کند و افزون بر اینکه خوب و بد را می شناسد به خوبی و نیکی هم گرایش دارد و از زشتی و بدی گریزان است، اما به دلیل اینکه انسان ها به وسیله گناهان و خطاها و اشتباهات، به این دستگاه زیان می رسانند، نمی توانند به طور طبیعی آنچنان که باید و شاید از آن بهره گیرند. . . .
 ٢٠:٤٦ - شنبه ٦ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
علامه شیرین گفتار
مفیدترین لحظه زندگی به تعبیر علامه جعفری +صوت
علامه جعفری می‌فرماید که مفیدترین و عظیم‌ترین لحظه زندگی هر کسی که باعث اتلاف زندگی‌اش نشده، زمانی است که با خود اندیشه کرده است. تمام درد پیامبران ما هم همین بوده که وجدان انسان را درباره خودش بیدار کنند.
 ١٩:٣٤ - شنبه ٦ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
راه های رسیدن به آرامش در ارتباط با قرآن
شیوه های کسب آرامش
ذکر خدا مایه‌ی آرامش انسان است زیرا به مرکز عالم توجه می‌یابد و خود را در طوفان حوادث به او می‌سپرد. تأثیر بی‌خبری و یاد نکردن از خدا در زندگی انسان، بسیار زیاد است که عاقبت آن،زندگی سخت در دنیا و کور بودن در آخرت است.
 ٢٤:٥٣ - پنج شنبه ٥ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
ملامحسن فیض کاشانی ره و معانی باطنی نماز
آشنایی بیشتر با باطن نماز
صعود آن است که دل از غیر نماز و زبان از غیر ذکر فارغ بوده و علم او با فعل و قولش قرین باشد و هرگاه توجه قلب از غیر نماز منصرف شد، و ذکر آن‌چه در آن است در دلش ثابت گردید، و از هیچ چیز آن غافل نشد، حضور قلب پیدا کرده است.
 ٢٣:٢١ - پنج شنبه ٥ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
شرح اخلاقی آیات سوره مزمل
سوره ای برای اهل سیر و سلوک
شرح اخلاقی آیات سوره مزمل
هر كه اهل سير و سلوك باشد و رسیدن به مقامات عالیۀ عرفانی را به عنوان چشم‌انداز پیش روی خود رقم زده باشد، با عمل به اين دستور العمل مي‌تواند به مطلوب خود برسد. در این مجال شرح مختصری از دستورات خداوند سبحان در سورۀ مزّمّل بیان خواهد شد.
 ٢٢:٤٢ - پنج شنبه ٥ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی راهبردی به ارکان تعلیم و تربیت در اسلام
معرفی کتب تربیتی و اخلاقی
نگاهی راهبردی به ارکان تعلیم و تربیت در اسلام
بر آن شدیم تا جزوه « نگاه راهبردی به کتاب ارکان تعلیم و تربیت» نوشته علامه محمد تقی جعفری را در این بخش به خوانندگان عزیز ارائه کنیم تا ضمن آشنایی با مبانی نظری اسلام در تعلیم و تربیت یادی از حکیم متاله آیت الله محمد تقی جعفری ره نیز کرده باشیم . امیدواریم که مورد توجه شما قرار بگیرد .
 ٢١:٥٢ - پنج شنبه ٥ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
آیةالله‌العظمی میرزا جواد تبریزی(ره)
خودسازی در کلام آیةالله‌ العظمی میرزا جواد تبریزی(ره)
نکات ناب عرفانی و اخلاقی (32)
يكى از مواردى كه مى‏تواند در جهت سازندگى نقش اساسى داشته باشد، هم‌نشين خوب است، به‌خصوص طلاب جوان كه مى‏خواهند مبلّغ دين و احكام الهى و معارف اهل‌بيت علیهم‌السلام باشند.
 ٢٠:١٣ - پنج شنبه ٥ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
تازه های نشر اخلاق و تربیت
کتاب «گام‌های سلوک» به چاپ دوم رسید
کتاب «گام‌های سلوک» که یکی از 3 کتاب محوری این دوره از پویش مطالعاتی «روشنا» است در دوره مسابقه به چاپ دوم رسید.
 ١٩:٢٤ - پنج شنبه ٥ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
رهنمودهای عرفانی با ادبیاتی ساده و خودمانی
با هم بخوانیم
محمداسماعیل دولابی در روستای دولاب از توابع تهران زاده شد. در جوانی به شغل کشاورزی اشتغال داشت و در عین حال به صورت آزاد به دانش‌آموزی در جلسات علمای دینی معاصر مانند آیت‌الله سید محمد شریف شیرازی، آیت‌الله شاه‌آبادی، آیت‌الله تقی بافقی، شیخ غلامعلی قمی و شیخ محمدجواد انصاری پرداخت.
 ٢٤:٢٤ - چهارشنبه ٣ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
سلطان الواصلین و مرشد السالکین علامه میرزا مهدی الهی قمشه ای
6 نکته ناب از علامه قمشه ای ره
شنیدنی هایی از سیره علما
علامه استاد الهى قمشه اى روزى گفتند: کسالتى داشتم. گفتم: خدایا توسط جبرییلت چند لیمو براى ما برسان و هنوز چند لحظه اى نگذشته بود که پیرمردى دق الباب کرد و ده تا لیمو درشت و خوش عطر آورد و گفت: بردارید و بخورید.
 ٢٣:٤٥ - چهارشنبه ٣ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>